Kommunalvalg: Se, hvordan folk stemte de sidste fire valg Aarhus Kommune

Foto: Af Villy Fink Isaksen , CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8736813. Stemmesedler til kommune- og regionsvalget 2005 i Århus
Profilbillede

Der er kommunalvalg lige om lidt, og vi skal til at afgive vores stemme.

Folk stemmer ikke altid ens. Hvis man kigger på tallene fra de sidste fire kommunalvalg, kan man se, at det ofte er de samme partier, der får flest stemmer. Man kan dog også se, at der i visse tilfælde er markante fald eller stigninger i partiernes stemmetal. Nogle vælger at stemme personligt, andre stemmer på partier, og nogen stemmer blankt.

Nedenunder kan du se, hvordan folk har stemt gennem de sidste fire valg.


Gyldige stemmer i Aarhus Kommune:

2005200920132017
165705153194179997189540


Personlige stemmer i Aarhus Kommune:


2005200920132017
127012104790126804133990

Blanke stemmer i Aarhus Kommune:


2005200920132017
1107166627802569


Stemmerne fordelt hos partierne:



2005200920132017
Socialdemokratiet64191632096879871595
Radikale Venstre1166479031495615615
Konservative587313633112138043
Nye Borgerlige0002084
SF10467268011215917531
Liberal Alliance056869007786
Dansk Folkeparti580988791311712174
Venstre55505243523096829051
Enhedslisten715457181687913567


Alternativet0009327
Andre partier5042213150072767


Eventuelle politiske holdninger og meninger i dette portræt tilhører kandidaten og er derfor ikke et udtryk for redaktionens holdning og mening
Kilde: Danmarks Statistik